E-SHOP UZAVŘEN OD 13.6. DO 15.7 2024

Esenciální oleje a naši domácí mazlíčci

Esenciální oleje jsou mnohými z nás hojně využívané nejen jako přísady do přírodních kosmetik nebo jako součást naší domácí lékárničky, ale také jako aromaterapeutický prvek, které je hlavně v těchto podzimních a zimních dobách hojně využíván, aniž bychom si to vlastně uvědomovali. 

Díky příjemné vůni můžeme naše tělo a mysl nádherným a jemným způsobem harmonizovat a eliminovat tak různé stresové situace, kterým jsme každý den vystavováni. Ovšem, to co je tak blahodárné pro naši tělo a mysl, nemusí mít ten samý účinek u našich milovaných čtyřnohých kamarádů. 

Pojďme se proto společně podívat, jak jsou na tom se snášenlivostí esenciálních olejů naši domácí mazlíčci.

Předem bychom si mohli definovat, co to esenciální oleje (zkráceně jen EO) vlastně jsou. EO je těkavá kapalina extrahovaná z aromatických rostlin (nejčastěji pomocí destilace vodní parou). Není mísitelný s vodou. Esenciální oleje můžou být extrahovány z různých částí rostlin: listy (např. eukalyptus), květy (např. heřmánek), kůra (např. skořice), dřevo (např. cedr) a další (semínka, plody, …). 

Nejběžnějšími způsoby využití EO u aromaterapie je inhalace (aromalampy, difuzéry), masážekožní aplikace koupele. Někdy stačí nádobku s olejem položit na ústřední topení nebo nakapat esenciální olej na papírový kapesník a použít při dlouhé jízdě autem. Dávkování je různé, je dobré se vždy poradit s odborníkem.

Vždy je důležitá pozornost při nákupu EO, vybírejte jen ty nejkvalitnější, 100% přírodní. Kvalitní esenciální olej je vždy označen českým i latinským názvem a také zemí původu.

V neposlední řadě bych chtěla zdůraznit, že nejsem veterinář a tipy, které zde píši jsou získané z veřejných odborných článků a publikací.  

 

EO a mazlíčci

Vhodnost či nevhodnost některých EO v domácnosti by měli řešit hlavně majitelé domácích mazlíčků. Některé druhy EO se do takovýchto domácností důrazně nedoporučují, protože mohou zvířátkům způsobit více škody než užitku. Mnohdy můžeme mít pocit, že použitím EO v domácnosti nemůžeme ničemu uškodit a že náš mazlíček nic nezaznamená, ale opak je pravdou. Je však třeba podotknout, že velmi záleží na množství a intenzitě vůně EO v naší domácnosti. Zapálením jedné svíčky v obýváku neuškodíme zvířátku nikterak vážně, jelikož se z pokoje může vzdálit a vůni se tak vyhnout. Budeme-li soustavně používat vůni EO k provonění celého bytu, jeho vůně bude intenzivní a všudypřítomná, pak tímto chováním můžeme naše domácí mazlíčky ohrozit na jejich zdraví.

 

EO obsažený ve svíčkách

CF103D9F-0826-4D6C-AAD8-6BA4CA6F3947

Samotný sójový vosk ve svíčkách nemá na zdraví naše ani zvířátek žádný vliv ( u parafínových svíček si prosím dávejte pozor na množství svíček a frekvenci pálení, protože přemíra parafínu může mít vliv na zdraví naše i zvířátek).

U EO musíme dbát na to, o jakou vůni se jedná. Ne všechny EO jsou pro naše mazlíčky vhodné a naopak. Je dobré proto vědět, jaké kombinace esenciálních olejů svíčka obsahuje a podle toho se pro její koupi rozhodnout.    V době internetu není problém vyhledat, jakým olejům, se dobré se vyhýbat, ovšem z vlastní zkušenosti Vám mohu říct, že mnohé vědecké články se u některých druhů docela rozcházejí... no není to zrovna jednoduché hledání :D. 

Obecně lze říci, že je vhodné se vyhýbat všem citrusovým olejům, jako jsou např. citrón, grep, červený pomeranč, bergamot, atd. Taktéž mentolové vůně nejsou pro zvířátka to pravé ořechové, tedy dejte si pozor na vůně typu eukalyptus, tea tree, libavka apod.

 

EO, které nejsou vhodné pro naše domácí mazlíčky:

 • Ylang, ylang
 • Grep
 • Citrón
 • Bergamot
 • Červený pomeranč
 • Tea tree
 • Máta
 • Eukalyptus  
 • Borovice
 • Skořice
 • Hřebíček

 

Tyto oleje mají neblahý vliv na zdraví zvířat, které máme u sebe doma. Mohou jim způsobovat mnohé problémy a dokonce i otravy. Tyto oleje jsou v odborných publikacích vedeny jako toxické EO pro zvířátka. Nejčastější příznaky otravy EO jsou dýchací problémy, nechutenství, zvracení, vodnatý nos a oči, zarudnutí kůže či dásní, nadměrné slintání. V takových případech rozhodně navštivte Vašeho veterináře, který Vám a zvířátku pomůže a do budoucna poradí. 

Pokud danou vůni doma máme a rádi ji používáme, můžeme alespoň zajistit, aby se naše zvířátko nevyskytovalo v místnosti, kde např. svíčku s danou vůní pálíme. Doporučuje se taky vždy místnost dobře provětrat a pustit domů čerstvý vzduch, který pokoj pročistí. Samozřejmě ten nejideálnější případ je tyto druhy EO doma vůbec nepoužívat.

EO, které mazlíčkům nevadí

 • Levandule
 • Rozmarýna ( v přiměřeném množství)
 • Kadidlo
 • Lemongrass
 • Santal
 • Myrha
 • Geranium

Co se ták snášenlivosti EO, jsou na tom hůře kočičky než pejsci. V každém případě, pokud máte rádi vůni, která není pro zvířátka zrovna vhodná, nemusíte zoufat. Pokud si chcete zapálit svíčku a vůni si užít, je dobré nechat otevřené dveře, aby měl náš mazlíček možnost z místnosti odejít. Zvířátka nejsou hloupá a pokud jim EO nedělá dobře, budou se snažit se od jeho vůně vzdálit co nejdále. Pokud tedy nemáte provoněný celý byt od podlahy až ke stropu, zvíře si najde vždy nějaký úkryt, kde se před pro něj nepříjemnou vůní schová. Důležité zde je vědění toho, že jim jisté druhy EO mohou způsobovat problémy, a proto je jim nebudeme napřímo úmyslně vystavovat. 

Přeji Vám jen radostné dny naplněné vůněmi, které Vás pohladí po duši a zažehnou Vaše vnitřní slunce i v těch nejvíc upršených a nejchladnějších dnech.

S láskou

Petra

 

Zpět do obchodu