E-SHOP UZAVŘEN OD 13.6. DO 15.7 2024

Zlato, stříbro a spiritualita

Zlato a stříbro jsou ušlechtilé kovy, které byly již od nepaměti využívány řadou civilizací. Ocenění jejich kvalit se nese v průběhu celých generací. Dnes oceňujeme tyto kovy hlavně z finančního hlediska a zakoupení stříbrných či zlatých výrobků bereme v dnešních dnech především jako investici a způsob uchování hodnoty jmění a vyhnout se tak dopadům inflace.

 

Zlato i stříbro byly hojně využívány například i ve starém Egyptě. Nebudu rozporovat, že se jednalo o symbol bohatství a luxusu, ale staré civilizace vnímaly tyto kovy i z jiného hlediska, než-li majetkového. Stříbro i zlato jsou kovy, které nesou své esence a mají větší duchovní rozměr, o kterém se v dnešní době skoro nemluví. A to je podle mě docela škoda!

 

Pojďme se v tomto článku mrknout na tyto ušlechtilé kovy z trochu jiného pohledu. Minimálně si můžeme rozšířit obzory a dozvědět se pár zajímavých informací. Pokud zrovna neholdujete spiritualitě, i tak si myslím, že je článek určený i Vám. V dnešním světě dala věda za pravdu mnoha dohadům a spekulacím, i když byly v minulém století považovány za esoterické výmysly.

Nechci stavět důležitost jednoho kovu nad druhý. Zlato i stříbro mají každý své vlastnosti, není jeden lepší než druhý. Jsou období, kdy ke své energii potřebujeme více přítomnost stříbra, v dalším životním období je pro nás lepším společníkem zase zlato a tak to může jít pořád dokola.

 

Stříbro 

Stříbro je kov, který je hojně využíván již od starověku. Vyznačuje se jednak nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech nám známých kovů. Kromě jeho fyzikálních vlastností patří stříbro mezi 3 základní kovy využívané v alchymii a rovněž je jedním z nejcennějších kovů na Zemi. První dochované zmínky o opracování stříbra jsou staré  5 - 6 tisíc let. Tento kov byl ve velké oblibě již ve starém Babylonu. Další národy, které ctily a věřily na duchovní vlastnosti stříbra byli Egypťané, Řekové i Římané.  

 

Stříbro je lunární kov a přezdívá se mu dirigent astrálních vibrací. Je kovem, který dokáže ukládat informace o vnitřním světě svého nositele. Stříbro je velkým transformátorem negativní energie a již v minulosti se hojně využívalo k očištění aury člověka. 

Barva stříbra je naprostou rovnováhou mezi černou a bílou. Je považována za velmi sofistikovanou a okouzlující barvu. Vlastnosti této barvy lze přirovnat k vlastnostem barvy šedé, rozdíl je v tom, že stříbrná barva je více hravější, živější a zábavnější. Navozuje nám klid a vyrovnanost. Stříbrná barva představuje sny, touhy a naše vize naplnění mimo tento materiální svět. 

Je velikým pomocníkem v období stresových situací, kdy nám pomáhá se se stresem vyrovnávat a dokáže podporovat naší vnitřní stabilitu a vyrovnanost. Dokáže vynést na světlo náš vnitřní potenciál. 

Stříbrná barva je barvou meditace, podporuje odhodlanost člověka, zajištění hojnosti, ochraňuje před negativní energií a dokáže odstraňovat zlou energii. 

Stříbru se přezdívá lunární kov právě proto, že je barvou Měsíce, měsíční magie a měsíční bohyně. 

V magickém světě je lunární kov zasvěcen bohyni Seléné. Právě Seléné v mytologii zastupuje Lunu, tedy Měsíc. V magii si stříbro vysloužilo své místo hlavně jako ochrnánce proti uřknutí a kletbám. Stejně tak, jako když Měsíc odráží sluneční paprsky, pak stříbro odráží uhranutí a negativní energie. 

Možná jste nevěděli, že i stříbro vyžaduje naši občasnou péči, stejně jako minerály. Je vhodné jej energeticky očistit vykuřovadlem a nabíjet jej v nocích za dorůstajícího srpku Měsíce a v období úplňku. 

V Evropě je stříbro považováno za "protijed" proti všem druhům neštěstí... a taky proti upírům!

Pokud byste se začetli do starých alchymistických spisů s recepty, zjistili byste, že ve většině receptů tehdejších alchymystických mistrů hrálo stříbro jednu z nejdůležitějších surovin. Rovněž se tradovalo, že čím více stříbrných výrobků a šperků budete mít doma, bude daleko menší pravděpodobnost, že se Vám stane něco zlého, jelikož stčíbro dokáže velice účinně očistit aury každé v každé místonosti. 

 

Zlato

Tak jako je stříbro přiřazeno Luně, pak zlato díky vsé barvě bylo odjakživa spojováno s majestátným Sluncem a sluneční energií. I zlato má mnoho duchovních vlastností, ale rovněž má velké rituální využití. Tento kov byl od pradávných dob považován za dar Bohů a proto se také stal kovem králů. Zlaté žíly poudící pod povrchem země vytvářejí vysoké frekvence energií. Traduje se, že každá zlatá soška či výrobek, který byl dávnými civilizacemi zakopán v zemi, tam není bez důvodu. Tamní lidé si byli velmi dobře vědomi toho, kam a proč zlaté výrobky zakopávají. Nejčastěji to dělali z důvodů usměrnění energe proudící pod zemským povrchem. 

 

Pro alchymistické badatele zlato představovalo oheň a božskou moc. Trend hledání elixíru života v lachymistických kruzích vycházel právě s využitím zlata v tvořeném elixíru. 

V magii je zlato považováno za energeticky nejmocnější kov, který je nám doposud zde na Zemi znám. Je zajímavé, že tam, kde se v přírodě nachází zlaté žíly, nachází se rovněž i naleziště krystalů křemene. A také Vás asi nezarazí fakt, že právě zlato a krystaly jsou důležitými komponenty pro výrobu moderních komunikačních technik. 

Spiritualitu zlata lze nalézat i v jeho krystalickém rozboru, kde se dostaneme k božské geometrii. Není proto překvapivé, že některé krystaly zlata mají tvar krychle a trochu vzácněji dosahují podoby dokonalého osmistěnu. 

Když nahlédneme zpět do minulosti, pak zjistíme, že zlato se využívalo již v době kamenné. Již z tohoto prastarého období byly nalezeny zlatem zdobené šperky.  Sumérské texty zase hovoří o argonautech - o bozích, kteří sestupovali na planetu Zemi za účelem hledání zlata.

Staré civilizace si byly velice dobře vědomy vlastností zlata a také je využívali. V tzv. zlatém věku bylo známo, že je zlato skvělý vodič a že dokáže perfektně uchovávat informace. S uctívaním Slunce souvisí mezafyzika světla nebo světlo vesmírné pravdy. 

 

 

Jak jsem již řekla, tak zlato je spokováno se sluneční energií, která je principem mužské síly. Je to velmi duchovní kov dodávající svému nositeli životní sílu, vnitřní rovnováhu a dokáže usměrnit obranyschopnost organismu. Ve starém Egyptě převládalo vědění, že zlato má léčivé účinky a právě staří Egypťané využívali zlato hlavně díky jeho schopnosti uchovávat informace. I proto byly vrcholky pyramid pokryty zlatem. Jelikož právě zlato jednak zvyšovalo energetické vyzařování pyramid, ale bylo také skvělým přijímačem vesmírné energie a informací putujích z vesmíru do pyramid. K těmto informacím samozřejmě nebyl volný přístup. Vstřebávat je mohli pouze faraoni a velice vysoce postaveni kněží. I proto se sarkofágy faraonů hojně zdobily zlatem. 

Stejně jako Egypťané, tak i lidé v Tibetských horách věřili na schopnost zlata uchovávat informace. Zlato proto ctili jako hlavního uchovatele kolektivního vědomí. Do dnešních dob věří, že se díky zlata mohou propojit s moudorstí svých předků a předávat si tak cenné zkušenosti po celé generace. 

V duchovním světě je zlato nositelem jsoucna, dodává svému majiteli energii božské síly, podporuje intuici. Podporuje naši duchovní energii a podněcuje náš vnitřní oheň. Posiluje sebedůvěru a odvahu. 

 

Zlato a stříbro jsou považovány za kovy mající vlastní duši a podobně jako rostliny dokáží reagovat na naše myšlenky a pocity.

Já osobně věřím i na jiné vlastnosti těchto kovů, než jsou ty fyzikální. V kombinaci s minerály můžeme dosahovat ještě většího léčivého účinku. Opakuju to docela často a budu to opakovat i dneska. Žáden minerál ani kov není spásou. Mohou nám pomáhat v našich žvotech a stát se velmi účinnými pomocníky, ale nesmíme zapomínat na to, že hlavní sílu máme my a pokud se ji nenaučíme správně používt, žáden kámen ani kov na světě za nás nic nevyřeší. 

Chci Vám poděkovat, že jste se textem prolouskali až sem.

S láskou 

L.

(Zdroje obrázků: google.com)

Zpět do obchodu